Zahlédli jste ve zprávách články o tom, že nestačí kapacita distribuční sítě kvůli vyšším přetokům, a proto dochází k odmítání žádostí o zapojení fotovoltaiky do distribuční sítě? Přetoky energie jsou způsobené zvýšenou poptávkou po fotovoltaických elektrárnách, která narůstá již od roku 2019.
Zlevnění energií je stále v nedohlednu a dotace se stále vyplácí, a proto se nadále očekává narůstající trend poptávky i v roce 2023. Zájem o fotovoltaiku nicméně může narazit na kapacitu distribuční sítě, nicméně aktuálně se jedná o jednotky procent pouze v některých oblastí České republiky, konkrétně na jižní Moravě a v jižních Čechách.
Standardní postup při zapojování fotovoltaiky do sítě
Před instalací fotovoltaiky na Vaši střechu klientům zařizujeme několik administrativních a technických detailů, mezi něž patří:
- Žádost o připojení
- Uzavření smlouvy o připojení
- Příprava odběrného místa na připojení
- Žádost o první paralelní připojení
- Výměna elektroměru
Se všemi těmito úkony Vám rádi pomůžeme a to v ceně fotovoltaiky na klíč.
Standardní režim zapojení fotovoltaiky je takový, kdy do distribuční sítě prodáváte přebytky, které Vám Vaše fotovoltaická elektrárna generuje. Tento typ převažuje, nicméně je možné i tzv. zjednodušený režim, kdy do distribuční sítě neodchází žádné přebytky energie. Výhodou tohoto režimu je menší míra administrativy zpočátku instalace, nicméně dochází k tomu, že elektrárna nebude naplno využívána. Tento režim je někdy bohužel (dočasně) vynucený.
Co s tím dělat? To se dozvíte v následujícím odstavci.
![zapojení do distribuční sítě](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_497/https://enpa.cz/wp-content/uploads/2023/02/Technik-instalace-solarnich-panelu-1024x497.webp)
Jak postupovat při zamítnutí zapojení fotovoltaiky do distribuční sítě?
Existují dvě varianty řešení situace. První je úplné zamítnutí, které však neznamená, že fotovoltaická elektrárna nebude funkční. Fotovoltaiku lze namontovat, provozovat i financovat prostřednictvím dotace, nicméně slouží pouze pro vlastní spotřebu a přebytky elektřiny nelze prodat do sítě.
Druhým řešením je uzavření smlouvy o smlouvě budoucí, kdy dochází k závazku distributora k danému termínu, že povolí připojení, až provede potřebné rozšíření. Termín bývá zpravidla do dvou let, nicméně může být i nižší (půl roku). Do tohoto termínu funguje fotovoltaická elektrárna tak jako v prvním případě v ostrovním režimu.
Fotovoltaika v každém případě zůstává provozuschopná a funkční.
Požadavky distributorů elektřiny
Konkrétní požadavky na zapojení fotovoltaiky do sítě se liší pro jednotlivé distribuční společnosti. Níže předkládáme jejich přibližný výčet:
ČEZ
- 2tarifní sloupek (tzv. 2 kříže).
- Plastová nebo plechová dvířka.
- Vodiče nesmějí být hliníkové.
- Veškeré vodiče splňují minimální průřezy podle hodnoty hlavního jističe a jsou barevně rozlišeny a označeny návlečkami s popisem.
- Pokud je ve sloupku i HDO, musí v něm být rovněž ovládací relé ke spínání 2tarifních spotřebičů.
- Vyvedení vodiče N0 % ve sloupku a zapojení krizového HDO u střídače.
PRE
- 2tarifní sloupek (tzv. 2 kříže).
- Umístění sloupku na hranici pozemku.
- Úpravy sloupku může provádět výhradně pracovník PRE.
Dotaci obdržíte i na ostrovní systém FVE
V případě, že zapojení do distribuční sítě není technicky možné, tak o dotaci nepřijdete. Dle podmínek dotačního programu Nová zelená úsporám dostanete dotaci i na tzv. fotovoltaické ostrovní systémy. To je fotovoltaická elektrárna, která pracuje pouze pro dům a není napojena na distribuční síť. Podmínkou ovšem je, že celá nemovitost nesmí být připojena k distribuční síti. Tento ostrovní systém je tedy ideálním řešením pro zavedení elektřiny do samot a chat, které jsou v odlehlé oblasti a nemají přístup k elektřině.
Tato podmínka se dá “obejít” tím, že zrušíte smlouva o dodávce elektřiny s distributorem. Nicméně pro tento radikální krok je nutné si ověřit, zda má fotovoltaická elektrárna potřebný výkon a dostatečnou kapacitu baterie, zejména pro činnost elektrárny v zimních měsících. Pokud však připojení elektrárny k distribuční síti je možné a odmítnete ho, nemáte pak nárok na žádnou dotaci.
Nejlepším možným řešením je tedy zůstat připojen k distribuční síti, nechat do ní zapojit i elektrárnu, v případě potřeby z ní elektřinu odebírat a přebytky do sítě prodávat.
Zapojení do distribuční sítě zajistíme
Administrativní proces zapojení fotovoltaiky do sítě je poměrně složitý. Pokud byste rádi ušetřili elektřinu a chtěli si nechat nainstalovat fotovoltaiku bez toho, aniž byste museli řešit papírování ohledně připojení do sítě, tak nás kontaktujte!
Vše, co k vyřízení žádosti o připojení, uzavření smlouvy s distributorem a žádosti o paralelní připojení, budeme od Vás potřebovat je Vámi podepsaná plná moc.
Vždy žádáme o připojení nových elektráren standardním způsobem. Taktéž Vám nabízíme výkup elektřiny z Vaší fotovoltaiky za několikanásobné ceny oproti distributorovi. V neposlední řadě za Vás vyřídíme kompletně také dotaci na fotovoltaiku.