Účinnost fotovoltaiky v zimě a její údržba

Už jste někdy slyšeli o tom, že fotovoltaika v zimě či za šera nic nevyrobí? V tomto článku Vám prokážeme, že se jedná o rozšířený mýtus. 

Samozřejmě nemůžeme slibovat a ani tvrdit, že v zimním období budete s fotovoltaickou naprosto nezávislí na distribuční síti, a to z důvodu kratších dní a méně slunečního svitu. Nicméně chlad panelům svědčí a pomáhá s jejich účinností!

Stále se Vám to zdá neuvěřitelné? Tak čtěte dál.

 

Účinnost fotovoltaiky v zimě

Vliv zimy a zhoršených světelných podmínek na účinnost fotovoltaiky

V zimním období, kdy jsou nejkratší dny v celém roce a méně Slunce svítí, tak lidé spotřebují více elektřiny než v teplejším období. Navzdory nepříznivým podmínkám však fotovoltaická elektrárna dokáže pokrýt až 20% nákladů na elektřinu domácnosti.

Elektrárna je funkční i při zatažené obloze. Jak je to možné? Vyrábí totiž elektřinu z rozptýleného slunečního svitu. Účinnost je samozřejmě nižší a s mlhou, deštěm či silném sněžení klesá o to více. Jelikož však máme v ČR 1330-1800 slunečních hodin ročně, tak fotovoltaická elektrárna dokáže v součtu uspořit ročně 80% veškerých nákladů na elektřinu.

V přítomnosti chladu a zimy mají panely vyšší výkon. Jak je to možné? Tento jev je možný díky chemicko-fyzikálním zákonům. Výkon panelů je závislý na rozdílu energie mezi elektrony, které jsou v pohybu vůči těm, které jsou v klidu. Elektrony se dávají do pohybu prostřednictvím fotonů, které na panely dopadají. K tomuto pohybu potřebují překonat určitou hranici energie, a jelikož energie elektronů, které jsou v klidu, je za chladnějšího prostředí nižší, tím větší rozdíl, který vede k vyššímu výkonu panelů.

A co když napadne sníh? Sníh v okolí není pro panely žádný problém, spíše naopak výhodou! Od bílého sněhu se světlo odráží, a tak dopadá na panely, které pak mají více energie pro výrobu elektřiny. A jak je to vlastně se zasněženými panely? Čtěte dále a vše se dozvíte!

Sníh solární panely

Údržba fotovoltaiky: Sníh a nečistoty

Pokud Vás trápí, že kvůli napadané sněhové pokrývce Vaše elektrárna nebude vyrábět žádnou elektřinu, tak nemusíte dále bědovat. V případě správné instalace, totiž sníh i námraza velice rychle zmizí! Zní to až moc bláhově? Pojďme si to vysvětlit.

Jak jsme si již vysvětlili výše, tak panely i v zimním období vyrábí elektřinu. Při této činnosti dochází k jejich zahřívání, což přirozeně podporuje tání sněhu a námrazy. Zároveň panely musí na střeše vydržet silné povětrnostní podmínky, což pomáhá v zimě tak, že unesou zátěž v podobě až 4 metrů mokrého sněhu! 

Panely jsou instalovány ve sklonu 15-50°, který nejenom umožňuje vyšší účinnost panelů díky lépe dopadajícímu světlu, ale také umožňují to, že sníh, listí a další materiál z panelů sám sklouzne.

Sečteno, podtrženo není třeba, abyste ho sami odstraňovali.

Čištění fotovoltaických panelů

Bohužel ne všech materiálů a nečistot se tímto způsobem panely samotné zbaví. Těmi může být např. prach, pyl nebo ptačí trus. Postupné hromadění těchto látek na panelech může mít za následek postupné snížení účinnosti panelů až o 20%.

Při čištění panelů se vyplatí svěřit tuto práci odborníkům, ačkoli si trochu připlatíte. Nicméně za Vaši bezpečnost a zachování povrchu panelů to stojí. Navíc profesionální údržba panelů a jejich servis prodlužuje jejich životnost. Doporučejeme proto takovou údržbu provádět alespoň 1x ročně. Zároveň s čištěním odborník také kontrolou zjistí, zda je elektrárna správně upevněná a nepoškozená. 

čištění panelů