Nejsme jasnovidci ani experti na prognózu cen komodit, proto nedokážeme jasně určit, jak se cena elektřiny bude dále vyvíjet, nicméně i tak se na tuto problematiku můžeme podívat blíže.
Cena elektřiny – prozatimní vývoj
V posledním roce byla cena elektřiny ovlivněna mnoha faktory, které nebyly očekávané, a proto zastihla spoustu domácností i firem, které nebyly na zdražení připraveny. Mezi tyto faktory patří zejména:
-
Válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou
-
Důsledky pandemie Covid-19
-
Odstavování jaderných elektráren ve střední Evropě
-
Nárůst cen emisních povolenek
Na následujícím grafu můžete vidět cenu elektřiny na burze v období 17.3.2021 – 20.2.2023. Jak jde z grafu vidět, tak nejvyšší nárůst ceny elektřiny nastala srpnu-září roku 2022. Počátkem roku 2023 cena šla dolů a aktuálně lehce převyšuje cenu před válečným konfliktem na Ukrajině.
Zdroj: PXE
Proč platíme pořád vysokou částku?
Cena elektřiny na burze již šla dolů, nicméně domácnosti i firmy stále platí za účty spoustu peněz. Jak je to možné?
Obchodníci s elektřinou nakupují energii dopředu několik měsíců či dokonce let, z čehož v aktuální situaci vyplývá, že elektřinu, kterou nyní prodávají, koupili za vyšší cenu, než by ji koupili nyní, a proto ji dráž prodávají. Do maloobchodních cen se tedy pokles ceny na burze promítne až se zpožděním.
Jak takový nákup vypadá? Nejedná se o fyzický nákup elektřiny, nicméně pouze o zajištění její ceny na určité období. Díky tomuto procesu je možná fixace ceny u dodavatele energií. Po konci fixační doby však dostaneme cenu dle aktuální tržní ceny, která bývá častokrát několikanásobně vyšší.
Cena elektřiny – jak si s ní poradit?
Cenu elektřiny nejvíce ovlivňuje způsob, jakým byla elektřina vyrobena. Nejlevnější elektřina pochází obnovitelných zdrojů, zatímco mezi nejdražší se především v dnešní době řadí elektrárny, které při výrobě elektřiny pracují s plynem. Tyto elektrárny mají bohužel největší vliv na cenu elektřiny na trhu.
Nejlepším způsobem, jak se nenechat ovlivnit cenou elektřiny na trhu, je nezávislost na něm. Tu získáte tím, že budete generovat vlastní elektřinu.
Proto neváhejte, investujte do fotovoltaiky a ušetřete až 80% nákladů na elektřinu ročně!
Jaké kroky podnikla vláda v otázce ceny energií?
Vláda České republiky v reakci na zvyšování cen energií provedla určité kroky, které měly za cíl pomoct domácnostem a firmám se zvládnutím vyšších finančních nákladů. Mezi ně patří:
- Úsporný tarif pro domácnosti ve výši až 3.500,- Kč, který byl automaticky dodavatelem připsán k zálohám
- Zastropování cen elektřiny a plynu od 1.1.2023, které zůstává v platnosti po celý rok a vláda ho může v případě nutnosti prodloužit. Týká se domácností, menších firem a některých veřejných subjektů
- Zastropována byla nejen cena elektřiny, ale taktéž poplatek za odběrné místo a to následovně:
- Cena za 1 kWh elektřiny je 5 Kč/KWh bez DPH, tj. 6,05 Kč/KWh s DPH
- Stálý měsíční poplatek za odběrné místo je zastropován na 130 Kč
- Zastropována byla nejen cena elektřiny, ale taktéž poplatek za odběrné místo a to následovně:
- Distributor má povinnost zastupování provést automaticky